KONU                  :  Hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekiminlerin gündelik yaşamından hareketle evcil ve evsiz hayvanları da merkezine alan karakter temelli mekân-meslek hikâyelerinden oluşur. Veteriner hekimlerin kendi yaşam hikâyeleriyle beraber, tedaviye gelen acil ya da acil olmayan hayvanların tedavi süreçleri ve iyileşen halleriyle hikâyeler (pozitif) sonlanır.

KARAKTERLER VE GENEL ÖZELLİKLERİ:

BERK ÇETİNKAYA: 30-35 yaşlarında sakin, sevecen, güler yüzlü, hayat doludur. Arkadaşları tarafından; içine Polyanna kaçmış diye tanımlanır. Duygusal anlamda, diğer iki kadın veteriner hekim arasında gidip gelir. Aslında, ikisinden de hoşlanıyor fakat kararsız kalmıştır hangisine açılacağı noktasında. İbre de hep bir kadından diğerine kaymaktadır. Bunun nedeni de kadınların tutum ve davranışlarıdır. Maddi durumu gayet iyi olmasına rağmen sadece, bu işi sevdiği için yapmaktadır. İyi giyinir iyi bir arabası olan ve lüks bir evde oturur.

Hayvan hastanesinin diğer iki kadın veteriner hekimleri HANDE ve ASLI’dır. İkisi de aynı okuldan mezun, sınıf arkadaşıdır ve 23-28 yaşları arasındadır.  Genel olarak iki hekim de güzel ve alımdır. Ayrıca işlerini ve hayvanları da çok seviyorlar. Özellikle evsiz hayvanlarla ilgili çok hassas olup birçok sosyal sorumluluk projesinde ön saflarda yerlerini alır.

Hande ile Aslı hekim aileleriyle yaşar, kendi hallerinde orta şekerli bir yaşamları vardır fakat Aslı, Handeye göre daha fazla sosyal bir kişiliğe sahiptir.

 Aslı devamlı arkadaşlarıyla takılan, havai yanı ağır basan ve parasını har vurup harman savuran bu nedenle zaman zaman maddi sıkıntılar yaşar. Alışveriş meraklısı ve ayakkabı delisidir Aslı. Hande ise Aslı’ya göre daha az sosyal, genelde evde ailesiyle zaman geçirir. Hande hep seçici ve takıntıları olan ama kendini de eğitmeye çalışan biridir. Daha çok okuyan araştıran, bakımlı ama mütevazı de biridir. Mütevazı giyinir, güzel, hoş bir kadındır.

AYŞEN: Hayvan hastanesinin sahibidir. 45-50 yaş aralığında, engellidir ve yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı sürdürüyor. Yıllar önce bir hayvan kurtarma operasyonu sırasında yaşadığı bir kaza sonucu iyileşmiş fakat, engelli kalmıştır. Ayşen yalnız yaşar ve evinde kedisiyle köpeği vardır. Sentez bir karakterdir, yani entelektüel biridir aynı zamanda geleneklerine de bağlıdır. Operaya giden, resim sergisi vb kültürel faaliyetlerde bulunan ama Ramazan ayında orucunu da tutan biridir. Bu hastane onun her şeyidir.

MEHMET DEMİR: Hayvan hastanesinin temizlik görevlisidir. 35-40 yaşları arasında dizi kolik bir karakterdir. Neredeyse tüm dizi karakterlerini bilir çünkü hepsini de seyrediyor hiçbirini de kaçırmıyor ve diziler arasında ayrım da yapmıyordur. Eğitimsiz bir hademe görünümüne sahip fakat genel kültür bilgisi son derece iyi, akıllı ama daha çok kurnazlığa kafası çalışır. Biraz sempatik ama komik biridir. Adeta karikatür dergisinden çıkıp gelmiş karakter gibidir. Büyükçe bıyığı vardır. Herkesin sırdaşı, herkesin en iyi dostu ve akıl hocasıdır fakat hepsiyle arasının iyi olduğunu onlara hissettirmez, böylece onunla iletişim kuran diğer karakterler de onun yanında kendisini özel hisseder.

ÇAĞATAY: Hayvan hastanesinin ambulans şoförüdür. 30’lu yaşların ortasındadır. En önemli özelliğinden biri Çağatay ismini sevmemesidir. Kendisine CEHOV denilmesini ister. Bunu yapmayanlara da bir şekilde kendisine CEHOV demelerini hatırlatır. Bir başka özelliği de bu arkadaşın yaşı 80 li yıllara yetişmese de, 80’li yılların etkisinde çok fazla kalmaktadır. Hala o günlere ait müzikleri dinleyen özellikle ambulansla bir yerden bir yere giderken hemen radyo kanallarından o tip müzikleri bulup açar. Ayrıca hâlâ 80’lerdeki gibi giyinen hippi görünümlü de diyebileceğimiz biridir. Her muhabbetin de muhakkak hep geçmişten ve eskilerden bahseder. Bir özentilik söz konusudur…

NOT: Tüm karakterlerin en temel ortak özelliği hayvan sever olmalarıdır. Bu özellik onları bir arada tutan, birbirlerini hoş görmelerini sağlayan en önemli unsurdur.